Świętokrzyskie zachwyca, a wycieczki po jego terenie każdemu z nas dostarczą niezapomnianych wrażeń. Jakie atrakcje w tej części kraju zasługują na szczególne wyróżnienie?
Miejsce 7. Bodzentyn
Miłośnicy historii, którzy będą chcieli zwiedzić nieco mniej znane skarby Gór Świętokrzyskich, koniecznie powinni zajrzeć do Bodzentyna. To miasteczko do dziś urzeka ciekawym układem urbanistycznym, choć wielu turystów zwykło je kojarzyć z ruinami zamku wzniesionego w XIV wieku z woli biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska herbu Jelita. W czasach swej świetności, budowla ta robiła ogromne wrażenie i swą formą, i swymi rozmiarami. Dziś pozostały jedynie nieliczne ściany zamku, na których wciąż widoczne są herby Ślepowron i Nałęcz. To miejsce nieco przygnębiające, ale i bardzo ważne dla tych, którzy planują historyczne wycieczki po regionie świętokrzyskim.
Miejsce 6. Nagłowice
Niewielkie Nagłowice są miejscowością wyjątkowo ważną dla wszystkich miłośników literatury. Wszystko to za spraw tutejszego majątku, którego właścicielem był niegdyś sam Mikołaj Rej. I choć dworek w Nagłowicach swą obecną formę zyskał w XVIII wieku, a więc wiele lat po śmierci poety, stał się jednym z ważniejszych punktów na Świętokrzyskim Szlaku Literackim. W jego murach mieści się niewielkie muzeum, w którym można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat życia poety i jego twórczości.
Miejsce 5. Oblęgorek
Dworek w Oblęgorku koło Kielc to miejsce chętnie odwiedzane przez tych, którzy chcą zwiedzić ciekawą wystawę oraz poszerzyć swą wiedzę na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Dworek ten pisarz otrzymał jako dar od polskiego społeczeństwa, które w ten sposób chciało mu podziękować za 25 lat pracy literackiej. W ten oto sposób polski noblista doczekał się letniej rezydencji, w której przez 12 lat spędzał wakacje. Do dziś w Oblęgorku mieszkają jego potomkowie, a o jego związkach z tą miejscowością przypomina muzeum, urządzone w murach zabytkowego domu pisarza. Gabinet pisarza, liczne pamiątki z dalekich podróży – oto wybrane atrakcje, które czekają w tym miejscu na zwiedzających.
Miejsce 4. Kurozwęki
Pałac w Kurozwękach jest piękną rezydencją, obok której trudno jest przejść obojętnie. Dziś trudno w to uwierzyć, ale początkowo pałac ten był rycerskim zamkiem, a następnie – dworem obronnym. Dziś jest wygodnym pałacem, który swą reprezentacyjną formą i pięknym otoczeniem może zachwycić każdego. Choć obecnie jest on własnością prywatną, każdy z nas może zwiedzić urządzone w jego murach muzeum oraz pospacerować po otaczającym pałac parku. Na jego terenie mieści się m.in. hodowla bizonów amerykańskich oraz wielki labirynt, utworzony na polu kukurydzy.
Miejsce 3. Szydłów
Choć historyczna część Szydłowa zajmuje niewielką powierzchnię, cennych zabytków jest tu sporo. To urocze miasto zachwyca układem urbanistycznym oraz świetnie zachowanymi murami miejskimi, szczelnie otaczającymi starówkę. Warto tu odwiedzić Bramę Krakowską, zajrzeć na rynek oraz zwiedzić XIV-wieczną farę. Szydłów kusi też późnorenesansową synagogą z XVI wieku oraz zamkiem, w którego murach mieści się obecnie muzeum regionalne.
Miejsce 2. Chęciny
Bliskość Kielc, cenne zabytki i ciekawe dzieje – wszystko to sprawia, że ruiny chęcińskiego zamku stały się jedną z wizytówek województwa świętokrzyskiego. Ta okazała warownia była własnością biskupów krakowskich oraz polskich władców, służyła jako rezydencja dla królewskich wdów oraz jako królewski skarbiec. Z zamkiem tym wiąże się wiele ważnych wydarzeń. To tu rodził się polski parlamentaryzm, to tu zbierały się wojska, mające ruszyć w stronę Grunwaldu na wielką bitwę z Krzyżakami. Dziś zamek, zabezpieczony jako trwała ruina, jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w okolicach Kielc, a czas spędzony na jego terenie będzie dla każdego z nas wspaniałą przygodą.
Miejsce 1. Ujazd
Wizyta na zamku Krzyżtopór we wsi Ujazd to nie lada gratka dla każdego, kto chce zwiedzić jeden z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zarazem zamków w Polsce. Ruiny tej niezwykłej budowli wciąż przyciągają uwagę swą potęgą, a liczne zagadki pobudzają wyobraźnię zwiedzających. Potężne bastiony, zamkowe lochy i cysterna na wodę – wszystko to sprawia, że wycieczki po dawnej rezydencji Ossolińskich każdemu z nas dostarczą niezapomnianych wrażeń.
Region świętokrzyski to moc atrakcji i cennych zabytków, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Wycieczki po tej części kraju mogą się przecież dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą oraz szansą na poszerzenie swej wiedzy z zakresu polskiej historii.