Kiedy się przeziębiamy, zarówno dzieci, jak i dorośli zawsze mają możliwość oddychania przez usta bez większych trudności. Jednak w przypadku niemowląt oddychają one tylko przez nos, ponieważ pomaga on filtrować wdychane powietrze oraz regulować wilgotność i temperaturę. To właśnie z tych powodów musimy zwrócić szczególną uwagę na maluchy w przypadku, gdy mają zatkany nos.
Dla nas, dorosłych, przeziębienie jest wystarczająco nieprzyjemne, zwłaszcza w nocy, gdy idziemy spać z zapchanym nosem. Jednak podczas gdy my oddychamy przez usta automatycznie, gdy zauważamy, że powietrze nie może krążyć przez nos, dzieci nie mogą oddychać w ogóle w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. Więc dla nich jest jeszcze gorzej. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby je w tym czasie złagodzić: od aspiratorów do nosa po inhalacje.
Katar czy przeziębienie?
Nie każde kichanie dziecka jest bezpośrednio związane z przeziębieniem, ani też katar czy duszny nos nie musi oznaczać infekcji. Niemowlęta nie łapią tak łatwo przeziębień (chyba że mają starsze rodzeństwo), ponieważ ich kontakt z innymi ludźmi, wirusami i bakteriami jest zwykle bardzo ograniczony.
W tym sensie to najczęściej anatomia ich małego noska jest winna kichaniu, świszczącemu oddechowi i katarowi, ponieważ drogi nosowe u dziecka są jeszcze bardzo wąskie i dlatego bardzo szybko się zatykają. I nawet ziarna kurzu, suche lub zimne powietrze czy nietypowy zapach mogą wywołać kichanie i zatkany nos.
Jak rozpoznać objawy przeziębienia u niemowląt?
W przeciwieństwie do kataru, gdzie zamknięty jest tylko nos dziecka, przeziębienie niesie ze sobą również inne objawy:
- Zwiększona niespokojność w ciągu dnia, a także podczas snu.
- Żółty lub zielony śluz z nosa.
- Zwiększona płaczliwość w ciągu dnia.
- Zwiększona potrzeba bliskości.
- Kaszel.
- Brak pragnienia.
Kiedy wskazane jest udanie się do lekarza?
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli masz jakiekolwiek obawy o zdrowie swojego dziecka, zawsze najlepiej jest skonsultować się z pediatrą. Bo w końcu może to być nic, ale poczujesz się o wiele spokojniejszy i pewniejszy siebie, zwłaszcza w pierwszych tygodniach, kiedy są trochę bardziej podatni na zranienie. W tym okresie zwykłe przeziębienie może łatwo przekształcić się w zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli lub infekcję ucha, więc lepiej podjąć środki ostrożności, nawet jeśli oznacza to pójście do pediatry kilka razy więcej.
Najlepsze domowe środki zaradcze.
Maluchy są bardziej wrażliwe na leki, dlatego delikatne domowe sposoby mogą być dobrą alternatywą, gdy ich dolegliwości nie są tak poważne, jak w przypadku zatkanego nosa.
Mleko matki.
W celu leczenia zatorów można po prostu włożyć do każdego nozdrza kroplę mleka matki, aby błona śluzowa nosa pozostała wilgotna i nie wysychała. Ponadto mleko matki zawiera również przeciwciała, które wzmacniają układ odpornościowy dziecka, a wlane do noska pomagają w walce z katarem.
Cebula w nocy.
Maluchy cierpią na zatkany nos szczególnie w nocy. Jest na to proste rozwiązanie. Ponieważ za wszelką cenę należy unikać olejków eterycznych, aby zapobiec ewentualnym reakcjom alergicznym, trik polega na zawieszeniu saszetki z posiekaną cebulą w pobliżu łóżeczka dziecka.
Inne domowe sposoby.
- Niech dziecko oddycha świeżym powietrzem tak często, jak to możliwe.
- Stwórz w pomieszczeniu wilgotne środowisko, np. wieszając mokre ręczniki.
- Podawaj dziecku dużo płynów.
- Unieś lekko górną część ciała, aby śluz mógł przepłynąć.
Krople do nosa dla dzieci.
Jeśli żaden z powyższych sposobów nie złagodził całkowicie niedrożności nosa Twojego dziecka i utrzymuje się ona nadal, możesz również zastosować krople do nosa dla dzieci, które pomogą rozpuścić niedrożność. W tym przypadku należy upewnić się, że są one przeznaczone dla dzieci, ponieważ krople do nosa dla dorosłych nie są odpowiednie dla niemowląt.
Aspiratory do nosa.
Popularną metodą łagodzenia niedrożności u niemowląt jest aspirator do nosa. Nie jest to jednak łatwe w użyciu, więc przed pierwszym zasysaniem śluzu z nosa dziecka najlepiej skonsultować się z pediatrą, jak go używać.
Oto jak używać aspiratora do nosa u dziecka.
- Najpierw zaaplikuj do nozdrzy kilka kropli soli fizjologicznej, aby zmiękczyć śluz, który się zestalił i ułatwić jego usunięcie.
- Gdy sól fizjologiczna zmiękczy śluz, ułóż główkę dziecka nieco bardziej pochyloną.
- Umieść aspirator do nosa (nad nosem, ale nie w nozdrzu) i ostrożnie zakryć drugie nozdrze.
- Teraz powoli poluzuj gumę ssącą.
- Powtarzać ssanie z krótkimi przerwami, aż do usunięcia śluzu.
- Powtórz tę procedurę w drugim nozdrzu.
Po użyciu aspiratora do nosa należy go dokładnie wyczyścić. Umyj go pod ciepłą wodą, a w razie potrzeby wygotuj zgodnie z instrukcją użytego aspiratora.