Rysowanie i malowanie jest jedną z ulubionych zabaw dzieci, nawet tych najmłodszych. Chociaż z początku trudno jest nawet zidentyfikować pojawiające się kształty, to pewne jest, że sztuka odgrywa znaczącą rolę w życiu najmłodszych artystów.
Dziecięce rysowanie
Pierwsze zabawy dziecka w znacznej mierze zależne są od rodziców. To właśnie oni pokazują możliwości i najciekawsze sposoby na spędzenie czasu. Dobrze, jeśli są to czynności jednocześnie rozwijające młody organizm. Tak działa właśnie rysowanie.
Zainteresowanie dziecka rysunkiem, a także jego umiejętności w znacznej mierze zależą od rodziców i opiekunów. Trzeba pamiętać, że talent nie wystarczy. Istotna jest nauka, trening i prawdziwe zainteresowanie rysowaniem, aby tworzyć w przyszłości naprawdę piękne prace. Spędzanie czasu z ołówkiem, kredkami, farbami czy markerami powinno być przyjemne i inspirujące.
Niemal każdy rodzic podaje swojemu dziecku kredki i puste kartki, na których z czasem pojawiają się różnego rodzaju bazgroły. Te chaotyczne linie z czasem coraz bardziej nabierają kształtów i form. Zaczynają przypominać to, co dziecko obserwuje w swoim codziennym życiu. Młody artysta swoje inspiracje najczęściej czerpie z życia dorosłych i wszystkiego, co zostanie mu pokazane. Jest to niezbędne do dalszego rozwoju i tworzenia coraz bardziej ambitnych prac.
Zabawa i nauka w jednym
Dzieciom często podaje się czyste kartki i kredki już od momentu, gdy są w stanie je utrzymać. W tym czasie marnują wiele materiałów, ale zdecydowanie warto kontynuować zabawę. To nie tylko pierwsze ćwiczenia z rysunku. Trzymanie ołówka i rysowanie po kartce to znakomity trening motoryki małej oraz koordynacji ruchowo-wzrokowej. Przy tym nieustannie pracuje wyobraźnia, co znacząco zwiększa kreatywność dziecka.
Nieco starsze dzieci często porzucają rysowanie, ponieważ zaczyna je nudzić. To do rodziców należy zachęcenie swoich pociech do dalszego rozwoju. Można to robić na wiele sposobów, takich jak chociażby rysowanie z dziećmi, podsuwanie nowych pomysłów czy zawieszanie prac na lodówce. Takie zachowanie z pewnością zmotywuje młodych artystów do dalszej nauki i rozwoju swoich zdolności.
Znaczenie rysunku w życiu dziecka
Małe dzieci znają ograniczoną ilość słów i nie potrafią jeszcze sprawnie komunikować się ze światem, a przecież mają tyle do powiedzenia! Na szczęście swoje samopoczucie i dręczące je problemy są w stanie wyjaśnić poprzez rysunki. Nawet jeśli nie będą one piękne, to są w stanie wiele opowiedzieć.
To właśnie dlatego tak popularną metodą psychoanalizy dziecięcej jest właśnie rysunek. Sposób rysowania, wielkość rysowanych rzeczy, ich ułożenie, umiejscowienie na kartce, a także użyte kolory potrafią wiele powiedzieć o cechach dziecka, jego myślach, obserwacjach i stosunku do świata.
Dlatego, między innymi, tak ważne jest, żeby zachęcać dziecko do rysowania. Pomoże to rodzicom w lepszym zrozumieniu potrzeb pociechy, a także zauważeniu problemów, o których młodzi artyści nie potrafią opowiedzieć słowami.