Świeżo upieczeni rodzice są zazwyczaj bardzo szczęśliwi, jednak wiele rzeczy ich zastanawia i wprowadza w zakłopotanie. Jedną z nich jest kwestia karmienia dziecka. Jak często karmić noworodka i w jakich ilościach to robić? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Częstotliwość karmienia maluszka, podobnie jak ilość podawanego pokarmu, jest zależna od dziecka. Maluszek sam najlepiej wie ile pokarmu potrzebuje, dlatego rodzic nie musi się niepotrzebnie martwić. Kobiety, które karmią piersią tak naprawdę nie są w stanie skontrolować ilości pokarmu spożywanej przez ich dziecko, jednak z pewnością spożywa ono tyle ile potrzebuje, a gdy jest głodne upomina się o kolejną porcję. Jest to tak zwane karmienie na żądanie. Inaczej jest w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym. Rodzice mają wówczas kontrolę nad ilością spożywanego pokarmu i często powoduje to niepotrzebne zmartwienia. Dzieje się tak dlatego, że producent zaleca na opakowaniu ilość mleka jaką powinno spożyć dziecko w danym wieku oraz odstępy czasu pomiędzy poszczególnymi posiłkami. Większość rodziców stara się trzymać reguł wytyczonych przez producenta mleka, co nie jest do końca dobre, ponieważ dziecko karmione mlekiem modyfikowanym również wie ile pokarmu potrzebuje, a co za tym idzie powinno być karmione na żądanie. Karmienie mlekiem modyfikowanym na żądanie nie jest zbrodnią i przynosi dużo pożytku. Z reguły dorośli nie chcą jeść, gdy nie są głodni i także dzieci tego nie chcą. Dlatego wmuszanie dziecku konkretnej ilości mleka o ustalonych z góry porach nie jest najlepszym pomysłem. Oczywiście są wyjątki, w których rzeczywiście należy się martwić tym, że dziecko mało je. Są to przypadki, w których dziecko całkowicie odmawia jedzenia lub mimo spożywania posiłków nie przybiera na wadze. Wówczas należy udać się z maluchem do pediatry. Innym niepokojącym objawem może być zwracanie przez dziecko spożytego posiłku za każdym razem. W tym przypadku również warto udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania, ponieważ chlustające wymioty mogą być objawem refluksu żołądkowo-jelitowego. Również, gdy dziecko jest nerwowe, niespokojne i denerwuje się przy każdorazowej próbie podania pokarmu należy zgłosić się do pediatry, a w szczególności, gdy takiemu zachowaniu towarzyszy wysypka (co może wskazywać na skazę białkową). Należy również pamiętać, że zbyt duża ilość spożywanego przez dziecko mleka też nie jest dla niego dobra, dlatego warto konsultować z lekarzem wszystkie niepokojące nas symptomy.
Jak widać na pytanie jak często karmić noworodka nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każde dziecko ma indywidualne potrzeby, a zadaniem rodzica jest je spełniać (bez przekarmiania i głodzenia dziecka). Pamiętajmy, że nasz maluszek doskonale wie ile chce zjeść oraz jak często chce to robić, jednak nadzorujmy jego posiłki, aczkolwiek bez przesady.