Szacuje się, że ponad połowa pacjentów z problemami układu oddechowego, którzy wymagają leczenia inhalatorami, nie używa ich właściwie. W przypadku dzieci jest to bardziej skomplikowane, ponieważ trudno jest utrzymać je w bezruchu, aby podać potrzebne leki poprzez inhalatory.
Co to jest inhalator?
Jest to urządzenie, które zawiera lek rozpylony w drobnych kropelkach, który po rozpyleniu w ustach przechodzi bezpośrednio do dróg oddechowych. W ten sposób substancja czynna łatwiej i miejscowo dociera do oskrzeli i płuc, jest bardziej skuteczna niż w przypadku innych dróg podania.
Do czego służy?
W leczeniu chorób układu oddechowego u dzieci i dorosłych, takich jak astma, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc czy kryzy alergiczne. Jest on przepisywany przez lekarza, gdy uzna on to za stosowne. W przypadku dzieci nie należy stosować inhalatora bezpośrednio, ale dla lepszej aplikacji stosuje się komorę dystansową z maską. Komora z maską umieszczona jest pomiędzy inhalatorem a ustami dziecka, dzięki czemu łatwiej jest dostarczyć lek, a tym samym jest on skuteczniejszy.
Korzyści ze stosowania komory inhalacyjnej.
- Ponieważ cząstki aerozolu pozostają w zawieszeniu wewnątrz komory, mogą być wdychane bez konieczności koordynowania wyzwalania z wdechem dziecka.
- Wchłanianie jest mniejsze niż doustnie, więc mniej jest skutków ubocznych.
- Spowalnia tempo uwalniania się aerozolu. Zmniejsza to oddziaływanie leku w jamie ustnej i gardle. Pozwala to uniknąć ewentualnych działań niepożądanych, takich jak kaszel, chrypka czy kandydoza.
- Sprzyja płucnej depozycji leku. Dzięki temu jest ona bardziej skuteczna.
Rodzaje komór inhalacyjnych.
Komory mogą mieć różne rozmiary i być wykonane z różnych materiałów (metal, plastik). Najczęściej stosowane są komory plastikowe wykonane z materiału antystatycznego, dzięki czemu cząsteczki leku nie przywierają do ścian komory i więcej leku dociera do płuc.
U małych dzieci i niemowląt normalne jest stosowanie komór o małej objętości, 150 do 200 cm3. Należy je nakładać za pomocą najbardziej odpowiedniej dla wieku dziecka maseczki. Istnieją maski dla noworodków, maski dla niemowląt oraz maski dla starszych dzieci, które nie są w stanie wykonać wdechu przez ustnik komory.
Kiedy zdjąć maskę z komory?
W pediatrii stosowanie komór dystansowych jest zawsze zalecane w przypadku konieczności stosowania aerozoli wziewnych. U niemowląt i małych dzieci wziewne leki na astmę podaje się za pomocą komory spacerowej z maską twarzową. Dzieci w wieku 3-4 lat mogą wykonywać inhalacje bezpośrednio przez ustnik komory (bez maski twarzowej). Bardzo ważne jest, aby dziecko było spokojne. Jeśli dziecko płacze, depozycja płucna jest niższa niż w przypadku spokojnej inhalacji.
Jak używać inhalatora u dzieci?
Na początek musimy zadbać o to, aby dziecko było spokojne. Jeśli jest to małe dziecko, posadzimy je sobie na kolanach. Możemy mu śpiewać lub puścić w telewizji jakieś kreskówki, aby mieć pewność, że nie będzie się zbytnio ruszał.
- Otwórz inhalator, wstrząśnij nim i umieść pionowo w otworze komory.
- Należy pamiętać o umieszczeniu maski nad ustami i nosem, tak aby szczelnie przylegała do twarzy dziecka i aby lek nie wydostał się na zewnątrz.
- Włącz inhalator.
- Trzymaj aparat blisko twarzy dziecka i licz do 10, podczas gdy dziecko robi wdech około 5 razy. Możemy pobawić się w liczenie paluszków dziecka, dotykając każdego palca, lub możemy w ciągu tych 10-15 sekund zaśpiewać piosenkę. Ważne jest, aby dziecko spokojnie oddychało powietrzem w komorze z maską przy twarzy.
- Po zakończeniu sesji inhalacyjnej czekamy 60 sekund i powtarzamy czynność.
- Nie zapomnij wyczyścić go co najmniej raz w miesiącu ciepłą wodą z mydłem i pozwól mu wyschnąć na powietrzu, bez wycierania. Jeśli zawory nie są w dobrym stanie i nie działają prawidłowo, należy wymienić części gumowe. Nie należy dzielić komór inhalacyjnych z innymi dziećmi.