Krasnobród oraz jego najbliższa okolica zasługuje na uwagę turystów, którzy na terenie Roztocza Środkowego szukają pięknych widoków oraz unikalnych atrakcji. W jaki sposób można spędzić czas w rejonie tego miasta? Jakie miejsca i zabytki koniecznie trzeba tu odwiedzić w trakcie wycieczki?
Krasnobród i jego miejsce na mapie Polski
Jest jednym z najpiękniejszych miast na terenie Roztocza Środkowego oraz ważnym ośrodkiem turystycznym, o którego popularności decyduje m. in. położenie na mapie Polski. Położenie pośród malowniczych wzgórz Wyżyny Lubelskiej i Roztocza, wspaniała sceneria doliny Wieprzu – oto główne walory tego miasta. Nazywane „Sercem Roztocza” miasto urzeka, a jego atrakcje przyciągają turystów z całego kraju. Tu, w odległości niespełna 30 km od Zamościa, na nudę nie można narzekać, a wycieczki po mieście i jego okolicy są nie lada gratką i dla miłośników historii, i dla turystów – przyrodników.
Czym może się pochwalić Krasnobród?
Z kart historii: Krasnobród i jego dzieje Nazwa miasta przypomina o czasach, kiedy to właśnie tu znajdowała się bardzo ważna przeprawa przez rzekę. To przy niej zaczęła rozwijać się osada, która w latach 70-tych XVI wieku otrzymała prawa miejskie. Pierwsze wzmianki o Krasnobrodzie pochodzą z II połowy XVII wieku, niewiele zatem wiemy o początkach tutejszej osady. W XVII stuleciu był już Krasnobród ważnym ośrodkiem gospodarczym, znanym z targów i jarmarków. W XVIII wieku istniał tu już zespół dworski, rynek z magistratem, apteka oraz kasa pożyczkowa. Swe świątynie mieli tu również przedstawiciele różnych wyznań, gdyż na terenie miasta stały obok siebie: kościół katolicki, cerkiew oraz murowana synagoga. Leszczyńscy, Lipscy, Zamoyscy, Tarnowscy – oto wybrane rody, które w dziejach miasta odegrały ważną rolę. Ostatni pan Krasnobrodu, Kazimierz Fudakowski, był znaną i ważną postacią, która w dziejach Polski zapisała się jako senator II RP.
Pałac
W pałacu, który dawniej służył panom Krasnobrodu, dziś mieści się Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci. Wiadomo, że w dziejach Krasnobrodu rolę bardzo ważną odegrała też Marysieńka Sobieska oraz jej mąż – król Jan III Sobieski. Bywali oni często w Krasnobrodzie, a Marysieńka znana jest przede wszystkim jako fundatorka obecnej świątyni przy klasztorze Dominikanów. Marysieńka była też jedną z pierwszych osób, dzięki którym Krasnobród stał się z czasem ważnym uzdrowiskiem. Co warto wiedzieć na ten temat? Krasnobród i jego tradycje uzdrowiskowe Cudowne uzdrowienie Marysieńki Sobieskiej było jednym z ważniejszych wydarzeń w dziejach Krasnobrodu – uzdrowiska, choć o uzdrowiskowej działalności można tu dopiero mówić w kontekście tych działań, które podejmowano tu pod koniec XIX wieku. W 1884 r. dr Alfred Rose założył tu sanatorium przeciwgruźlicze zwane Instytutem Kumysologicznym. Była to pierwsza tego typu placówka na ziemiach polskich, a jednocześnie – jedna z pierwszych w Europie.
Niestety, po śmierci założyciela, sanatorium to przestało funkcjonować. Kolejny etap tworzenia tu uzdrowiska przypada na okres międzywojenny. Efekt? W lipcu 1934 roku prezydent Ignacy Mościcki mógł uroczyście otworzyć tutejsze sanatorium, które zaczęło do Krasnobrodu przyciągać wielu kuracjuszy. Po wojnie wrócono do tradycji uzdrowiskowych, tworząc na terenie majątku ostatnich właścicieli Krasnobrodu przeciwgruźlicze sanatorium dla dzieci. Działa ono do dziś, dzięki czemu miasto jest nie tylko ważnym ośrodkiem turystycznym i religijnym, ale i cenionym uzdrowiskiem. Krasnobród i jego atrakcje – co koniecznie trzeba tu zobaczyć? Wycieczki po terenie Krasnobrodu mogą się okazać dla każdego z nas wspaniałą lekcją historii. Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć? Wizytówką miasta jest zespół klasztorny Dominikanów, składający się z klasztoru wzniesionego w początkach XVIII -wieku oraz barokowej świątyni, ufundowanej pod koniec XVII wieku przez Marysieńkę Sobieską.
Muzea
Muzeum Sztuki Sakralnej, Muzeum Wieńców Dożynkowych – oto kolejne atrakcje, z jakimi warto się zapoznać w trakcie wizyty na terenie zespołu klasztornego. Krasnobród znany jest też z tak wielkiej ciekawostki, jaką jest Ptaszarnia – mini-ogród zoologiczny, na terenie którego można podziwiać m. in. pawie, gołębie, bażanty oraz kuropatwy. Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne będzie z kolei wielką atrakcją dla tych, którzy chcą poszerzyć swą wiedzę na temat życia codziennego mieszkańców wsi krasnobrodzkiej, lokalnego garncarstwa oraz przyrodniczych skarbów Roztocza. Uwagę przyciągają też dwie kaplice: kaplica na wodzie, do której prowadzi zabytkowa aleja kasztanowców oraz kaplica św. Rocha, która znajduje się na terenie leśnego rezerwatu Święty Roch.
Miłośników historii może tez oczarować pałac Leszczyńskich, z kolei dla miłośników geologii ważnym punktem w programie wycieczki po tym mieście będzie pobliski kamieniołom. Znajduje się przy nim wieża widokowa, z której można podziwiać i Krasnobród, i jego niezwykłą okolicę. Krasnobród jest wspaniałym miastem, którego w trakcie wycieczki po Roztoczu Środkowym nie można pominąć. Tutejsze atrakcje sprawiają, że każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego, a przede wszystkim – spędzi tu wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób.