Nie da się zaprzeczyć temu, że w ciągu kilkunastu ostatnich lat Polska przeżywa niezwykle interesujący rozwój placówek edukacyjnych. Nie tylko powstają nowoczesne szkoły i boiska piłkarskie, lecz także nowe placówki naukowe, które umożliwiają w namacalny sposób doświadczyć najróżniejsze zjawiska fizyczne. Doskonałym tego przykładem jest Centrum Nauki Keplera Zielona Góra. Co warto wiedzieć o tym miejscu?

Centrum Nauki Keplera – podstawowe informacje

Centrum Nauki Keplera to nowo powstałe placówki, które mieszczą się w Zielonej Górze. Całe centrum składa się z dwóch oddzielnych obiektów, czyli Centrum Przyrodniczego i Planetarium Wenus. Można w nich nie tylko obserwować pokazy na gwiaździstym niebie, lecz również samodzielnie przeprowadzać eksperymenty i doświadczenia naukowe. Samo centrum zostało stworzone w 2015 roku w niezwykle ciekawych budynkach. Centrum przyrodnicze, które mieści się na ulicy generała Józefa Dąbrowskiego, znajduje się w starej fabryce sukna, która pochodzi aż z lat 60 XIX wieku. Planetarium natomiast mieści się przy ulicy Sikorskiego 10, gdzie dawniej było kino. Co ciekawe samo kino również mało nazwę Wenus.

Centrum Nauki Keplera Centrum Przyrodnicze

Czym konkretnie charakteryzuje się Centrum Przyrodnicze? Każdy, kto był przynajmniej raz w warszawskim Centrum Nauki Kopernik lub też w Młynie Wiedzy, który znajduje się w Toruniu, doskonale odnajdzie się również w Centrum Przyrodniczym. Wszystkie te placówki zostały przygotowane w podobny sposób, aby możliwe było wchodzenie przez zwiedzających w interakcje ze wszystkimi eksponatami. Co to dokładnie oznacza? W centrum przyrodniczym na zwiedzających czeka aż 87 stanowisk, na których przygotowane zostały w pełni interaktywne eksponaty pozwalające przeprowadzać proste eksperymenty. Celem ich jest przybliżenie w prosty, a zarazem atrakcyjny sposób wiedzy z zakresu fizyki, chemii, biologi czy też geografii.

Jakie są przykładowe atrakcje, z których skorzystać mogą odwiedzający? Ogromne wrażenie na wielu osobach wywołuje kula plazmowa, która pozwala zaobserwować tzw. sznury plazmowe, które zagęszczają się po dotknięciu jej powierzchni. Do innych bardzo ciekawych atrakcji zaliczają się te, które umożliwiają zajrzenie do wnętrza ciała, zrobienie odcisku 3D na ścianie szpilek lub też stworzenie baterii, która będzie w stanie generować prąd z dłoni.

Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus

Centrum Nauki Keplera to nie tylko część przyrodnicza, która umożliwia przeprowadzanie własnych eksperymentów i doświadczanie na własnej skórze różnego rodzaju zjawisk fizycznych, lecz także drugi obiekt, czyli Planetarium Wenus. Co można w nim znaleźć i dlaczego jest to tak wyjątkowe miejsce? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że jest to jedno z trzech miejsc na świecie, w którym znajduje się ruchoma kopuła wykorzystywana do pokazów. Dzięki temu możliwe jest zmienianie jej kąta nachylenia, co pozwala w rewelacyjny sposób wpływać na odczucia widowni.

W planetarium oprócz samych pokazów gwiazdozbiorów dostępne są także liczne filmy, które ściśle związane są z kosmosem. Co ciekawe, jest to rewelacyjne miejsce dla dzieci w różnym wieku, ponieważ dla tych najmłodszych przygotowano animowane filmy, które rewelacyjnie obrazują prostą i łatwą do przyswojenia przez maluchy wiedzę. Dla starszych widzów szczególnie polecane są pokazy o nazwie Space Rock Symphony, podczas których największe rockowe klasyki odtwarzane są razem ze zmieniającymi się kosmicznym obrazami. Jak więc widać, zarówno Planetarium Wenus, jak i również Centrum Przyrodnicze to fantastyczne miejsca, które można odwiedzać z całą rodziną.

Oceń i dodaj opinie

Twoja ocena

angry
crying
sleeping
smily
cool
Przeglądaj

Postaraj się, aby opinia miała conajmniej 140 znaków ;)