Na mapie polskich obiektów edukacyjnych i dydaktycznych nie brakuje fantastycznych miejsc. Warto wymienić tu przykładowo warszawskie centrum Kopernika czy też mieszczące się w Zielone Górze Centrum Nauki Keplera. Jak się jednak okazuje, kolejnym niezwykle mocno polecanym do odwiedzenia tego typu obiektem jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, mierzące się w Toruniu. Czym się to miejsce charakteryzuje i dlaczego warto się do niego udać z wizytą?

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Toruń – podstawowe informacje

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Władysława Łokietka Toruń – adres ten zna praktycznie każdy w Toruniu od czasu, gdy w listopadzie 2013 roku powstało najnowocześniejsze tego typu miejsce w tej części kraju. Na placówkę zaadaptowane zostały dawne silosy zbożowe i młyn żytni, co nadaje całemu centrum niezwykle interesujący klimat. Poszczególne wystawy rozmieszczone są na 7 kondygnacjach, a ich łączna powierzchnia to ponad 5,1 tys. m2. Każde piętro otrzymało swoją własną tematyczną wystawę. Zanim jednak zacznie się omawiać poszczególne piętra i czekające na gości atrakcje na nich, warto najpierw poznać podstawowe praktyczne informacje o tym miejscu. Przede wszystkim trzeba znać godziny otwarcia – w tygodniu centrum przyjmuje gości w dwóch turach, czyli od wtorku do piątku między 9 – 12 i 12 – 15. W weekend nie ma podziału na tury i obowiązują godziny 11-17. W poniedziałek centrum jest zamknięte. Jak natomiast wygląda kwestia biletów? Bilet ulgowy to koszt 12 zł, normalny jest za 17, a grupowy 37 zł. Dzieci do 2 roku życia nie płacą za wstęp.

Atrakcje w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Toruń

Podobnie jak w przypadku innych tego typu miejsc w Polsce, główne założenie jest takie, aby nie obserwować biernie eksponatów, lecz wchodzić z nimi w interakcje. Celem jest poznawanie zasad rządzących naszym światem poprzez własnoręcznie przeprowadzane eksperymenty i doświadczenia naukowe. Możliwe jest to dzięki ogromnej ilości różnych eksponatów, które doskonale sprawdzą się nie tylko w kontakcie z dorosłymi, lecz również małymi dziećmi. Co więc można znaleźć w centrum? Pierwsze piętro to aż 26 interaktywnych stanowisk, które skupiają się na ruchu obrotowym. Głównym elementem jest wahadło Foucaulta, lecz oprócz niego znaleźć tu można także inne, również ciekawe maszyny. Piętro drugie to “Rzeka, a prezentowane na niej wystawy skupiają się na rzekach i ich otoczeniu. Dzięki temu najmłodsi mogą się dowiedzieć, jak rzeka kształtuje środowisko i jaką odgrywa rolę. Szczególnie interesujące w tym wypadku będą wystawy dotyczące wytworów człowieka, czyli np. oczyszczalni ścieków.

Co ciekawe, możliwe będzie samodzielne zbudowanie tamy

Kolejne piętro ma nazwę „przeBUDOWA”. Znajdziemy na nim system klocków Imagination Play GroundTM, którego celem jest pobudzenie wyobraźni maluchów. Możliwe jest to dzięki ogromnej uniwersalności tego systemu, który pozwala budować właściwie dowolne budowle, czyli np. zamki, tamy, tunele lub mosty. Czwarte piętro to szczególna wystawa, która może przypominać ogromną grę Tetris. Składa się ona z czterech części, czyli z „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „Pomyśl, zrozum, zrób!” i „Techno świat”. Piętro piąte ma nazwę Idee, a odnosi się do nawiązania sztuki do człowieka. Ostatnie piętro to natomiast “Wmiksuj się!” i jak nazwa sama wskazuje, dotyczy dźwięków. To właśnie tu znajdują się eksponaty wydające dźwięki.

Czy warto odwiedzie to miejsc?

Odpowiedź na powyższe pytanie może być tylko jedna – oczywiście tak! Zakres i jakość eksponatów sprawiają, że dosłownie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bez względu na wiek i zainteresowania.

Oceń i dodaj opinie

Twoja ocena

angry
crying
sleeping
smily
cool
Przeglądaj

Postaraj się, aby opinia miała conajmniej 140 znaków ;)