Warszawa jako największe miasto w Polsce obfituje w najciekawsze obiekty naukowe i kulturalne. To właśnie w tym mieście znajduje się największe i najnowocześniejsze centrum edukacyjne, czyli Centrum Kopernik, największe Muzeum, czyli Narodowe czy też np. Opera narodowa. Oprócz jednak tych fantastycznych obiektów Warszawa to także centrum pieniądza NBP im Sławomira Skrzypka. Czym jest to miejsce i co warto o nim widzieć?

Centrum pieniądza NBP zwiedzanie – praktyczne informacje

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie konkretnie atrakcje czekają na zwiedzających centrum pieniądza NBP, najpierw warto się dowiedzieć kilku praktycznych informacji o tym miejscu. Gdzie się więc ono dokładnie znajduje, a także jakie są godziny jego otwarcia?
Centrum pieniądza znajduje się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego, czyli w Warszawie na ulicy Świętokrzyskiej 11. Jest to bardzo dogodna lokalizacja dla wszystkich chętnych, ponieważ można niezwykle wygodnie dojechać w to miejsce metrem linii II. Co bardzo ciekawe, przed wejściem może nas czekać kilkunastominutowa kolejka. Nie jest to jednak efektem dużego obłożenia i ogromnej ilości chętnych, lecz niezwykle skrupulatnej kontroli przed wejściem. Wchodzimy w końcu do budynku, który emituje pieniądze Polski. Centrum pieniądza NBP cennik – ile kosztuje wejście? Kolejną sprawą, o której warto dowiedzieć się, planując rodzinną wycieczkę do tego centrum, to ile tak właściwie kosztuje wejście. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć? Centrum pieniądza NBP otwarte jest w godzinach 10-18 od wtorku do niedzieli. Ile natomiast kosztuje bilet wstępu? Jak się okazuje, wejście do tego centrum jest całkowicie darmowe.

Centrum pieniądza NBP – co można się dowiedzieć?

Skoro już wiadomo, kiedy można odwiedzić centrum NBP, a także wie się, że nie trzeba nic płacić za wejście, następnym krokiem jest dowiedzenie się, jakie są konkretnie atrakcje w tym miejscu. Czego można się dowiedzieć podczas wizyty w centrum pieniądza NBP?
Najważniejszym celem stworzenia tego miejsca była chęć przybliżenia odwiedzającym, oczywiście w bardzo uproszczony sposób, różnego rodzaju zagadnień z dziedziny ekonomii i gospodarki pieniądzem. Pierwszą ważną wystawą jest oczywiście ta dotycząca historii pieniędzy i polskiej waluty. Co więcej, dowiemy się na niej, jak wyglądała historia NBP czy też RPP.

Drugą wystawą jest sala numizmatyki i skarbiec

To właśnie tu przed odwiedzającymi zaprezentowane są setki kolekcjonerskich monet oraz oczywiście specjalistyczne przyrządy, które wykorzystywane są do ich oglądania i sprawdzania ich autentyczności. Szczególnie ciekawa jest jednak kolejna sala, czyli skarbiec. To właśnie w nim przed gości zaprezentowana jest prawdziwa sztaba złota o wartości ponad 2 milionów złotych. Co ciekawe nie jest ona umieszczona za pancerną szybą, lecz każdy może wziąć ją w rękę i spróbować ja podnieść. Oczywiście to nie koniec atrakcji, ponieważ kolejne wystawy dotyczą m.in. tego, jak produkowane są pieniądze. Co ciekawe nie dotyczy to tylko samej technicznej strony, czyli procesu ich drukowania, lecz można poznać także nieco bardziej artystyczny aspekt tego przedsięwzięcia. Na wystawie Pieniądz w sztuce można nawet zaprojektować swój własny banknot.

Niezwykle interesującą wystawą są Nowoczesne systemy płatności, na której poznać może nie tylko to, jak działa od środka bankomat czy też jak drukowane są karty płatnicze, lecz dodatkowo można poznać wiele sekretów i ciekawych informacji na temat sposobu działania giełdy.
Jak więc widać po powyższym opisie, Centrum Pieniądza NBP to naprawdę ciekawe miejsce, które przypadnie do gustu nie tylko dorosłym, lecz również osobom znacznie młodszym. Z całą pewnością warto to centrum odwiedzić.

Oceń i dodaj opinie

Twoja ocena

angry
crying
sleeping
smily
cool
Przeglądaj

Postaraj się, aby opinia miała conajmniej 140 znaków ;)