To miejsce jest magiczne. Mało tego, jest przyjazne nawet dzieciom, mimo że znajduje się głęboko pod ziemią. O czym mowa? O kopalni soli w Bochni, w której połączono edukację, zabawę i niezwykłą przygodę. Są tam bowiem różne atrakcje dla najmłodszych oraz imprezy integracyjne dla dorosłych. Szczególną popularnością cieszą się jednak pobyty nocne!
Na takie pytanie nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi. Bardzo dobrym wyborem jest kopalnia soli Bochnia Winda zabierze każdego turystę do niezwykłej „krainy”, pełnej niepowtarzalnej atmosfery. Pokochają ją dzieciaki, docenią osoby pełnoletnie. W kopalni organizowane są przecież, poza programami edukacyjnymi, także przeróżne szkolenia, eventy i spotkania firmowe. Niesamowity klimat tego miejsca bierze się oczywiście z bogatej historii. Wszak wydobywano sól w okolicach Bochni od 3,5 tysiąca lat p.n.e. To szmat czasu. Przez tak długie wieki i epoki postawiono specjalne studnie solankowe, natomiast sam zakład wydobywczy powstał w roku 1248. Nic więc dziwnego, że tak przyciąga zwiedzających owa Kopalnia soli Bochnia Nocleg w niej to nie lada przeżycie! Jest ona największą perłą bocheńszczyzny i skarbem światowego dziedzictwa UNESCO.
Gdy już indywidualna osoba albo wycieczka szkolna zdecyduje się na taką wyprawę, warto odkryć, co jest jej pierwszym etapem. Okazuje się, że najpierw dociera się do jednego z głównych szybów roboczych. Następnie wita się z turystami doświadczony przewodnik. Wspólnie z nim bezpośrednio kierują się oni do podziemnego świata, jakim jest Kopalnia soli Bochnia Zjeżdżalnia ciasną, ciemną i głośną windą wygląda dość ekstremalnie i szybko! Adrenalina buzuje, nogi się trochę trzęsą ze strachu, ale gdy już dotrze się na sam dół (ponad 200 metrów w głąb ziemi), nie odetchnie się z ulgą, gdyż należy przesiąść się do specjalnej kolejki. Co ciekawe, lokomotywa nazywana jest Kubą na cześć konia, który tutaj niegdyś pracował.
Ministerstwo Edukacji i Nauki traktuje kopalnię w Bochni za jeden z punktów edukacyjnych wymienionych w programie pt. „Poznaj Polskę”. I słusznie, bo trasa połączona z podziemną ekspozycją multimedialną prezentuje się wspaniale. Można np. trafić do Komory Ważyn, złożonej z 5 segmentów o łącznej powierzchni 2500 metrów kwadratowych. Tak wielka przestrzeń o specyficznym mikroklimacie pozwala na organizację bankietów, konferencji i różnych imprez, w których weźmie udział nawet pół tysiąca ludzi. Ale przede wszystkim jest przeznaczona dla osób cierpiących na choroby płuc. Najmłodszym zwiedzającym proponowane są z kolei place zabaw, solne piaskownice oraz programy edukacyjne bazujące na rozwijających wyobraźnię spotkaniach z bardzo tajemniczymi bohaterami bocheńskich legend. Jest też „Przygoda w solnych górach”, czyli gra integracyjna umożliwiająca zapoznanie się z historią tej zabytkowej kopalni.
Ciekawą ofertą turystyczną jest tutaj również rodzinne zwiedzanie. Większość osób najbardziej jednak pragnie przenocować w tej kopalni soli. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Podziemne komory, w których panuje idealna cisza i wspomniany, jedyny w swoim rodzaju mikroklimat, mają wpływ na bardzo dobry sen. Każdy będzie wypoczęty i szczęśliwy po takim nocnym pobycie setki metrów pod ziemią, mimo że wcześniej, chcąc dostać się do miejsca, jakim jest kopalnia soli Bochnia winda górnicza trochę może przerazić (szczególnie osoby bojące się przebywania w ciasnych pomieszczeniach). Gdy turyści zdecydują się na droższy pobyt z noclegiem (kosztujący średnio kilkadziesiąt złotych), to czeka na nich w całym programie również niezapomniana Podziemna Przeprawa Łodzią przez zalaną solanką komorę. W jej trakcie „atakuje” wszystkich i otacza specyficzne światło. Z kolei trasa przyrodnicza umożliwia odkrycie „surowych” wnętrz bocheńskiej kopalni wraz z jej skałami, zakamarkami i minerałami. Pora zatem udać się od świata, gdzie skrywa się białe złoto!