Kopalnia soli Wieliczka jest jedną z największych kopalni soli w Polsce. Aktualnie jest ona otwarta również dla turystów.

O kopalni soli

Kopalnia soli Wieliczka jest to kopalnia soli kamiennej, która znajduję się we Wieliczce pod Krakowem. Obiekt ten został wpisany do krajowego rejestru zabytków, a także na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO. Aktualnie w kopalni dostępne są dwie trasy: Trasa Turystyczna oraz Trasa Górnicza. Trasa Turystyczna obejmuje Szyb Daniłowicza i znajduje się przy ulicy Daniłowicza 10. Natomiast Trasa Górnicza posiada Szyb Regis i umiejscowiona jest na placu Kościuszki 9. Zwiedzanie Trasy Turystycznej trwa około trzech godzin i jest przeznaczone dla grupy nie większej niż czterdzieści osób. Przebiega ona na dystansie, który posiada około trzech kilometrów. Natomiast przebycie Trasy Górniczej również trwa około trzech godzin, ale jest przeznaczone dla grupy nie większej niż dwadzieścia osób. Dystans tej trasy wynosi około dwa kilometry, jednakże wprowadzony jest minimalny wiek uczestnika wycieczki, który oceniono na 10 lat. Bilety wykupywane w celu zwiedzenia kopalni są zróżnicowane cenowo. Bilet normalny kosztuje 64 zł, a bilet ulgowy 46 zł. Możliwy jest także zakup biletu rodzinnego.

Główne atrakcje

Kopalnia soli jest miejscem szczególnie bogatym w atrakcyjne wrażenia, przede wszystkim wizualne. Usytuowana jest ona na dziewięciu poziomach. Posiada 245 kilometrów korytarzy oraz jest głęboka na 327 metrów. Jak już zostało wcześniej wspomniane, obiekt można zwiedzać na dwóch trasach: na Trasie Turystycznej oraz na Trasie Górniczej. Z całą pewnością można uznać kopalnię za miejsce przyjazne dziecku, które spełnia funkcję edukacyjną. Dla najmłodszych uczestników przeznaczona jest Trasa Turystyczna, dużo prostsza niż Trasa Górnicza. Składa się ona z dwudziestu przepięknych podziemnych komór oraz jezior solankowych. Obejmuje między innymi takie elementy jak Kaplica Świętej Kingi, Świętego Antoniego, Świętego Krzyża oraz Świętego Jana, a także Podszybie Kunegunda i Pochylnię Prinzinger. Jej zwiedzanie jest dostępne dla wszystkich osób, nawet dla osób, które nie posiadają kondycji fizycznej, dzieci czy też osób starszych. Podczas zwiedzania możliwe jest obejrzenie dawnych maszyn górniczych oraz narzędzi wykorzystywanych w czasach przeszłych. Zaznajomić się również można z metodami wydobycia i transportu soli, które były kiedyś wykorzystywane w pracy w kopalni. Ze względu na bogatą atrakcyjność tej oferty jest ona szczególnie polecana dla dzieci.

Oceń i dodaj opinie

Twoja ocena

angry
crying
sleeping
smily
cool
Przeglądaj

Postaraj się, aby opinia miała conajmniej 140 znaków ;)

Zobacz godziny otwarcia
  • Poniedziałek08:00 - 17:00
  • Wtorek08:00 - 17:00
  • Środa08:00 - 17:00
  • Czwartek08:00 - 17:00
  • Piątek08:00 - 17:00
  • Cennik 48 - 66

Claim This Listing