Kto powiedział, że lato trzeba spędzać, opalając się na plaży, przemierzając górskie szlaki czy kąpiąc się w jeziorze? Dla amatorów alternatywnych form wypoczynku, świetnym rozwiązaniem będzie wyjazd do kopalni w Tarnowskich Górach. To jedno z najsłynniejszych tego typu miejsc w Polsce oraz na Śląsku. Jakie korzyści płyną z wizyty w kopalni srebra i rud ołowiu? Co można tam zobaczyć oraz co jest dostępne w ofercie dla zwiedzających? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Zabytkowa kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku została oficjalnie wpisana na listę światowych zabytków UNESCO. To kompleks przygotowany do zwiedzania przez osoby w różnym wieku. Spokojnie mogą tu przybywać także rodziny z małymi dziećmi. Choć nie wszystkie obszary podziemne przeznaczone są dla ruchu niewprawionych eksploratorów, to jednak są również strefy, w których cała rodzina będzie wyśmienicie się bawić. kopalnie obejmują obszary znajdujące się pod ziemią oraz obiekty naziemne. To tutaj właśnie występuje słynna Sztolnia Czarnego Pstrąga. Można również obejrzeć wiele szybów i wyrobisk. To atrakcja dla każdego, kto do tej pory nie widział na żywo wnętrza żadnej kopalni. Wnętrze kopalni tworzy niezwykłe scenerie oraz tła do oryginalnych zdjęć, które staną się sympatyczną pamiątką z urlopu.
Turyści mogą zobaczyć jak dawniej wyglądała górnicza praca i proces wydobywania na powierzchnię cennych kruszców. W Sztolni Czarnego Pstrąga oferuje się podziemną żeglugę, podczas której przewodnik opowie o historii całego kompleksu i ciekawostkach związanych z tym specyficznym regionem. Przepływ łodziami po sztolni, w której momentami zaczyna robić się naprawdę ciasno zawsze wywołuje dreszczyk emocji u zwiedzających. To prawdziwa przygoda, którą można zapamiętać na długo. Takie nietypowe spędzenie wolnego czasu przyniesie wiele korzyści dla zainteresowanych.
W kopalni i bezpośrednio w jej bliskim sąsiedztwie znajdują się restauracje i szeroka baza gastronomiczna. Strudzeni turyści mogą coś zjeść oraz napić się w niecodziennych okolicznościach. Bliskość punktów z jedzeniem sprawia, że można poświęcić niemal cały dzień na zwiedzanie bez konieczności przerywania wycieczki. W kopalni organizowane są rozmaite eventy, można także spotkać się tutaj w celach towarzyskich z przyjaciółmi czy członkami rodziny. Turyści przybywający z najdalszych zakątków Polski oraz z zagranicy mogą liczyć na noclegi w pobliżu. Nocować można w hotelu bezpośrednio na miejscu lub w okolicznych ośrodkach, z których do kopalni każda osoba dostanie się w krótkim czasie. Wizytę w kopalni w Tarnowskich Górach można połączyć z innymi lokalnymi atrakcjami, jak np. zabytkowa dzielnica Nikiszowiec w Katowicach, Dolomity i Rezerwat Buków w bytomiu, bądź Browar w Tychach. Każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje.
W Tarnowskich Górach eksploatacja kopalni rud ołowiu i srebra zakończyła się już jakiś czas temu ze względu na wyczerpanie się złóż. Niemniej jednak obecnie kopalnia ma walory edukacyjne, historyczne i turystyczne. Jest to przestrzeń wyjątkowa i unikatowa na skalę światową. Coraz więcej turystów przekonuje się do takiej formy spędzania wypoczynku. Można połączyć przyjemne z pożytecznym, uczestnicząc w rekreacji oraz jednocześnie ucząc się ważnych faktów o historii regionu i lokalnej społeczności.