Oklepywanie pleców dziecka, w szczególności poniżej 1. roku życia jest istotnym zabiegiem, zarówno w czasie choroby jak i profilaktycznie, ponieważ odruch kaszlowy u tak małych dzieci jest mało efektywny, a przez to odkrztuszanie zalegającej wydzieliny jest znacznie utrudnione. U starszych dzieci oklepywanie przyczynia się do powrotu do zdrowia.
Oklepywanie niemowlaka
U niemowlaków odruch kaszlowy jest dużo słabszy niż u starszych dzieci, dlatego też dzieci poniżej 1. roku nie są w stanie odkrztusić zalegającej wydzieliny. Wobec tego, zaleca się oklepywanie pleców dziecka. Należy ubrać dziecko w lekkie, niezbyt grube ubrania, dzięki temu oklepywanie nie będzie dla dziecka bolesne. Niemowlę układamy na swoich kolanach na brzuchu tak, by jego główka była niżej niż reszta ciała. Jedną ręką podtrzymujemy dziecko, a drugą wykonujemy oklepywanie pleców. Oklepujemy dziecko dłonią złożoną w łódkę. Nigdy nie oklepuj pleców otwartą dłonią, ponieważ mogłoby to wywołać ból u dziecka. Oklepywanie rozpoczynamy od dolnych żeber do góry, wzdłuż kręgosłupa (jednak nie oklepujemy bezpośrednio kręgosłupa), następnie od środka pleców w kierunku łopatek (oklepujemy pod nimi). Oklepujemy plecy dziecka około 5 minut. Zabieg ten powtarzamy kilka razy dziennie, najlepiej po upływie około 30 minut od podania leków wykrztuśnych oraz około godzinę po jedzeniu. Plecy oklepujemy energicznie i dość mocno, robiąc krótkie przerwy, co 5 uderzenie. Musimy słyszeć głuchy odgłos w czasie klepania.
Oklepywanie starszego dziecka
Dziecko kilkuletnie jest za duże, by móc położyć je na swoich kolanach na brzuchu. Jednak dziecko musi przyjąć taką pozycję, by głowa znajdowała się niżej niż reszta ciała. Najlepiej, by dziecko położyło się na łóżku na brzuchu i samą głowę wystawiło za brzeg łóżka. Istotne jest, by w trakcie oklepywania dziecko wypluwało odkrztuszoną wydzielinę do wcześniej przygotowanej miseczki czy chusteczki.
Plecy możemy oklepywać profilaktycznie bądź terapeutycznie, w trakcie trwania choroby. Regularne oklepywanie pleców dziecka zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób dolnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc. Podczas choroby oklepywanie ułatwia oddychanie oraz przyspiesza powrót do zdrowia.