I Komunia Święta zaliczana jest do najważniejszych wydarzeń w życiu każdego dziecka. Jednakże jest to wydarzenie istotne także dla całej rodziny, której członkowie chętnie w nim uczestniczą. Niektórzy porównują I Komunię do wesela. Z jednej strony, mają oni rację, ponieważ przyjęcie komunijne dobrze jest zaplanować z wyprzedzeniem, jednocześnie odpowiednio się do niego przygotowując.
Spore przedsięwzięcie
Co jest najważniejszym aspektem przygotowania przyjęcia z okazji I Komunii Świętej? Budżet. Dlatego, zanim przejdziemy do planowania wszystkich pozostałych, nie mniej ważnych szczegółów, ustalmy konkretną kwotę pieniędzy, którą to możemy przeznaczyć na ten cel. Podliczmy więc, ile mamy na taką okoliczność przewidzianych, dostępnych środków. Obiad dla gości to bowiem nie wszystko. Po pierwsze: Gdzie planujemy uroczystość komunijną? W domu czy w restauracji (lub innym lokalu gastronomicznym)? Do puli naszych wydatków związanych z tego rodzaju przyjęciem, musimy dołączyć koszty związane z zaproszeniami komunijnymi, dekoracjami, albą lub sukienką a także dodatkami w postaci butów czy wianku. To wszystko kosztuje i ma swoją cenę.
Czasami wychodzimy z pewnego błędnego założenia, iż drogie przyjęcie to impreza bardziej udana. Zorganizowanie I Komunii Świętej w wersji bardziej „na wypasie”, wcale bardziej udane być nie musi. Nie o to w tym wszystkim chodzi. Dobra atmosfera połączona z odpowiednią organizacją to klucz do sukcesu i zapewnienie wyjątkowości tego dnia, zarówno dla dziecka jak również dla zaproszonych gości.
Miejsce spotkania
Zanim podejmiemy decyzję na temat tego, gdzie przyjmiemy gości komunijnych, czy będzie to dom/ mieszkanie czy ewentualnie lokal, warto jest zacząć od sporządzenia listy owych zaproszonych, którzy, dobrze by było, aby potwierdzili swoje przybycie. Jeżeli w skład listy gości wchodzą członkowie najbliższej rodziny, jest to realna szansa na to, że uda nam się urządzić fajne przyjęcie w warunkach domowych. Oszczędzamy na wynajęciu restauracji lub sali, jednak mamy więcej obowiązków do przysłowiowego ogarnięcia. Zamówienie cateringu do domu także stanowi pewne rozwiązanie, bo choć koszty wzrosną to ostatecznie wyniosą one mniej od wydatków związanych z obiadem serwowanym w restauracji.
Jeżeli miejscem spotkania uczestników komunijnego przyjęcia ma być restauracja, to warto się na nie zdecydować wówczas, gdy planujemy dużą uroczystość lub brakuje nam wystarczająco dużego pomieszczenia w domu. Plusem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, którą gopodarze mogą poświęcić swojemu dziecku oraz pozostałym uczestnikom. Minus stanowi cena zdecydowanie większa niż gdybyśmy sami ugotowali i podali potrawy komunijne. Cena przyjęcia komunijnego to wydatek rzędu maksymalnie 250 zł od osoby. Jeżeli nie mamy gdzie przenocować przyjezdnych z daleka gości, w kalkulacji kosztów należy wziąć pod uwagę także ewentualne koszty wynajmu miejsc w hotelu. Takie miejsce warto mieć wcześniej zarezerwowane.
Zaproszenia
Po sporządzeniu listy gości, wiemy już dokładnie ile potrzebujemy zaproszeń. Trzeba je tylko nabyć. Możemy to zrobić w sklepie papierniczym, wykonać je na indywidualne zamówienie, kupić w internecie lub możemy też wykonać je samodzielnie. Ostatnia z możliwości może stanowić świetną propozycję zabawy, gdy do tworzenia oryginalnych zaproszeń, zaangażujemy nasze dziecko. Maksymalna, rynkowa cena jednego komunijnego zaproszenia wynosi 20 zł.
Komunijny stół
Charakter uroczystości pierwszokomunijnej zawsze jest delikatny oraz subtelny. Wybierając okolicznościowe dekoracje, warto postawić na pastelowe barwy, które świetnie skomponują się z bielą a jej nie powinno zabraknąć. Najczęściej wybierane są połączenia bieli z odcieniem zieleni, mięty lub pudrowego różu. Jednak najważniejsza dekoracja to komunijny stół. Jak go więc udekorować? Biały obrus to podstawa. Dobrze jest, gdy zastawa, na której podajemy gościom dania, jest jednolita. Świeże kwiaty w postaci niewielkich bukiecików na stole, również zalicza się do klasyki tego rodzaju dekoracji czy też aranżacji stołu. Serwetka z białą tasiemką powinna znaleźć się na każdym talerzu. Małe świeczki z kolei, stworzą nastrojowy klimat a co więcej, ładnie się będą prezentować na pamiątkowych fotografiach.
Gdy dorośli będą siedzieć przy stole, zaproszone na uroczystość dzieci, będą bawić się w osobnym pokoju lub pomieszczeniu typu sala zabaw. Dzieci kochają balony a więc dobrze jest kupić białe balony, by udekorować nimi „bawialnię”. Są one niedrogie, szybkie w przygotowaniu, proste w obsłudze a do tego cieszą nasze dzieciaki. Balony możemy także dodatkowo przyozdobić kolorowymi tasiemkami. Dobrze sprawdzi się też papierowa girlanda, którą powiesić można na ścianie, wpisując w niej imię głównego bohatera uroczystości.
Komunijne menu
Pozory mylą a wybór komunijnego menu, wcale nie jest tak prostym ani oczywistym zadaniem, jakie mogłoby się wydawać. Najczęściej wybierane są dwudaniowe obiady, czyli zupa i tzw. drugie danie. Taki zestaw zazwyczaj wieńczy jeszcze deser. Jednakże w komunijnym menu nie może zabraknąć przystawek oraz napojów – zarówno zimnych (woda, sok, napój gazowany) jak i gorących (kawa, herbata). To jest klasyka a klasyka jest królową o której nie warto zapominać.
Jeżeli już mowa o królach i królowych to na przyjęciach komunijnych, w menu zawsze lub prawie zawsze, znajdzie się rosół. Ziemniaki, surówka i kotlet to danie główne, numer jeden. Na deser podaje się najczęściej lody lub owocowy mus. Świetnie nadają się do niego chociażby obecne o tej porze roku, świeże truskawki. W rankingu popularności przystawek, królują takie dania jak: faszerowane jajka, sałatka grecka, łosoś, rolada czy nuggetsy z kurczaka. Menu komunijne to także ciasta i owoce a wśród słodkości idealnie sprawdzają się różnego rodzaju babeczki.
Komunia to nie wesele
Uroczystość I Komunii Świętej to nie wesele, którego charakter ma to do siebie, że trwa całą noc. Zorganizowanie tego typu przyjęcia zależy od upodobań jego organizatorów, czyli rodziców dziecka. Chodzi tu głównie o upodobania smakowe i estetyczne. Gdy decydujemy się na przyjęcie w restauracji, oczywiście, możemy postawić na większą liczbę dań tzw. sekcji gorącej. Na wielu tego typu uroczystościach, nadwyżki jedzeniowe zabiera się do domu, ale każda z nich kosztuje dodatkowe pieniądze a gwarancji na to, że zostaną one zjedzone już po przyjęciu, nikt nam nie da. Dlatego też rozsądek w organizowaniu I Komunii Świętej ma kluczowe znaczenie, przede wszystkim dla naszej kieszeni.