Doświadczenie teatru nie powinien ograniczać się do lektur zalecanych przez szkołę czy zaplanowanych co roku wycieczek. Poza tym istnieje nieskończenie wiele możliwości, aby dzieci mogły cieszyć się teatrem jako widzowie, ale także jako aktorzy. A faktem jest, że dzięki uprawianiu teatru w okresie dzieciństwa i dorastania można rozwinąć pewne umiejętności emocjonalne i społeczne, które mogą być bardzo przydatne przez całe życie.
Co więcej, jest to aktywność wzbogacająca kulturowo, która może otworzyć drzwi do miłości do książek i czytania. Dwoje ekspertów w dziedzinie edukacji wyjaśnia nam, od jakiego wieku dzieci mogą zacząć uprawiać teatr, jakie korzyści im przynosi i jak możemy wprowadzić go do ich życia.
Kiedy dzieci mogą zacząć bawić się w teatr?
Od około szóstego miesiąca życia dzieci mogą chodzić do teatru z rodziną. Teatr to emocje, kreatywność i fascynacja, a wszystkie te doświadczenia są wiekowe. Muszą być jednak specjalnie dostosowane do niemowląt i małych dzieci pod względem przestrzeni, inscenizacji i fabuły: proste sztuki, bardzo wizualne, w których dużą rolę odgrywają światła, kolory i muzyka. Czas ich trwania nie powinien przekraczać 30 minut, ponieważ niemowlętom trudno jest utrzymać uwagę przez dłuższy czas. Obecnie w większości miast istnieje szeroki wybór spektakli dla tej grupy odbiorców, od sześciu miesięcy do trzech lat.
Według różnych pedagogii, takich jak pedagogika Montessori, w ciągu pierwszych sześciu lat życia odbywa się największa nauka w życiu. Jest to czas niezwykle ważny, ponieważ dzieci uczą się „bez wysiłku”, w sposób naturalny. Wykorzystanie tej zdolności może być bardzo ciekawe, ale tak samo jak towarzyszenie i respektowanie czasów kamieni milowych ewolucji. I tak dopiero w drugim roku życia pojawi się zabawa symboliczna, która jest niczym innym jak małymi „reprezentacjami” codzienności. Czy to już czas na rozpoczęcie zabawy w teatr? Jeszcze nie.
Jakie korzyści dla rozwoju dzieci przynosi teatr?
Uprawianie teatru może być bardzo ciekawym zajęciem rekreacyjnym, ponieważ pozwala dzieciom i młodzieży na zabawę w prosty i zdrowy sposób, ale także ze względu na liczne i ważne korzyści, jakie przynosi im gra aktorska lub próby. Na poziomie emocjonalnym teatr może zwiększyć ich poczucie własnej wartości, może pomóc im rozwinąć poczucie przynależności do grupy. Będzie to szczególnie przydatne dla dzieci introwertycznych. Pomoże przezwyciężyć nieśmiałość, ponieważ odgrywając rolę, mogą być w stanie wyrazić uczucia i emocje, które należą do postaci, ale nie do nich samych, co przygotuje je do rozpoznawania własnych emocji i uczuć w prostszy sposób.
Pomysły na przeżywanie teatru z dziećmi.
Istnieje wiele możliwości uprawiania teatru przez dzieci i młodzież, zarówno w domu, w szkole, jak i poza nią. Możesz zacząć używać lalek, gdy są młodsze, i kontynuować ćwiczenia, jeśli widzisz, że dziecko jest zainteresowane teatrem poprzez grupę lub zajęcia pozaszkolne.
1. W domu możemy robić małe inscenizacje z kukiełkami już od niemowlęctwa, a później, gdy mają około dwóch lat, również zachęcać je do udziału w tej zabawie, będąc jedną z postaci. Wystarczy je zachęcić i pozwolić im poruszać nimi, wydawać odgłosy.
2. Zabawy pantomimiczne są bardzo ciekawe, ponieważ pozwalają dzieciom rozwijać wyobraźnię, ekspresję ciała i kreatywność. Na rynku jest nieskończenie wiele propozycji przedstawionych w formie kart, ale jeśli chcemy obejść się bez tego wydatku, możemy zrobić je sami. Wystarczy na małych kartkach papieru lub tektury napisać rzeczy, przedmioty, zwierzęta lub czynności, odwrócić je i pozwolić dziecku wybrać losowo jedną z nich. Powinno wyjaśnić, co to jest, nie wydając dźwięków, tylko poprzez gesty i ruchy.
3. Muzyka jest również bardzo ważna i większość dzieci ją uwielbia. Jeśli nie umiemy grać na jakimś instrumencie, możemy wymyślać tańce, śpiewać ulubione piosenki lub wymyślać nowe.
4. W domu możemy również zorganizować małe przedstawienie, wymyślone lub zaadaptowane ze znanej im historii. Możemy użyć kostiumów i makijażu, a następnie wystawić je przed przyjaciółmi i rodziną.
5. Od piątego roku życia interesujące jest wykonywanie ćwiczeń z wokalizacji, ponieważ ten aspekt ma fundamentalne znaczenie w przypadku tłumaczenia. Celem zabawy jest wymawianie różnych słów poprzez wydłużanie sylab. Dziecko może samo wybrać słowa lub możemy je zaproponować, zwiększając za każdym razem poziom trudności. Jeśli dziecko lubi teatr, ta praktyka będzie ważna dla przyszłych praktyk teatralnych.
6. Istnieją również bardziej profesjonalne grupy teatralne dla dzieci w wieku do 12 lat. Są one zazwyczaj oferowane z inicjatywy teatrów lub centrów widowiskowych. W tych przypadkach zespoły nauczycieli mają duże doświadczenie i przeszkolenie, więc może to być fantastyczna opcja, jeśli istnieje duże zainteresowanie robieniem teatru w sposób zabawowy.