Różyczka, zapalenie wątroby typu B, ospa wietrzna, bakteryjne zapalnie pochwy i denga to grupa bardzo niebezpiecznych chorób dla kobiet w ciąży.
Różyczka
Jeszcze w latach 80. i 90 uważano, że różyczkę najlepiej przechorować. Obecnie istnieją obowiązkowe szczepienia przeciwko tej chorobie, które podawane są dzieciom już w 13-14. miesiącu życia, razem ze szczepionką przeciw odrze i śwince. Dlaczego różyczka w ciąży jest tak niebezpieczna? Kobiety, które w ciągu tych wyjątkowych 9. miesięcy przechodzą różyczkę, są narażone na: większe ryzyko poronienia, przedwczesny poród, poród martwego dziecka. Po narodzinach występuje syndrom różyczki wrodzonej u dziecka. Największe ryzyko związane z różyczką w ciąży istnieje, gdy kobieta zachoruje na tę chorobę w pierwszych 12. tygodniach ciąży. Porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem, jeśli nie pamiętasz, czy przechorowałaś różyczkę, możesz wykonać specjalny test.
WZW typu B
Można być nosicielem WZW typu B i w ogóle nie być tego świadomym. Na tę chorobę częściej są narażone kobiety, do zakażenia może dojść w salonie kosmetycznym lub fryzjerskim, gabinecie urody oraz w czasie korzystania ze sprzętu medycznego. Ponadto do zakażenia może dojść w czasie kontaktu płciowego bez prezerwatywy. WZW typu B nazywane jest „żółtaczką zakaźną”, do przeniesienia infekcji wystarczą śladowe ilości krwi. Zapalenie wątroby tupu B u kobiety w ciąży prowadzi do: niskiej wagi urodzeniowej dziecka, przedwczesnego porodu, krwawienia pod koniec ciąży lub do tzw. cukrzycy ciążowej, poza tym wirus może zostać przekazany dziecku. Jednym z podstawowych badań w czasie ciąży jest test na obecność antygenu HBs, wynik mówi o tym, czy kobieta ma WZW typu B czy nie. Dodatni HBs nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. Po porodzie noworodek zostaje przebadany w kierunku WZW typu B, jeśli dziecko zostało zakażone, należy podać immunoglobulinę, która zapobiega uszkodzeniom wątroby.
Ospa wietrzna
Jeśli nigdy nie chorowałaś na ospę wietrzną, to koniecznie się zaszczep! Największe ryzyko powikłań występuje, jeśli kobieta zachoruje na ospę między 13. a 20. tygodniem ciąży. Wtedy dziecko jest narażone na: blizny skórne, zniekształcone kończyny i różne problemy neurologiczne.
Infekcja bakteryjna pochwy
Jeśli planujesz ciążę lub jeśli już w niej jesteś, nie zapominaj o stosowaniu profilaktycznych kapsułek wspomagających naturalną florę bakteryjną pochwy. Zakażenie pochwy może doprowadzić do poronienia. Pierwszym objawem tej infekcji jest żółtawa wydzielina o rybim zapachu, swędzenie, pieczenie, ból. Prawidłowe leczenie zatrzymuje infekcję i zmniejsza ryzyko utraty ciąży.
Denga
Jeśli jesteś w ciąży, to lepiej nie wybieraj się na wycieczkę do tropikalnych krajów, możesz narazić się na dengę. To choroba przenoszona przez owady w egzotycznych częściach świata. Skutki dengi w ciąży to: poronienie, przedwczesny poród lub niska waga urodzeniowa dziecka.