Ludzie często podróżują z jednego miejsca do drugiego z różnych powodów, zwłaszcza na wakacje, do pracy lub na studia. Niezależnie od przyczyny, fakt podróżowania różnymi środkami transportu z jednego miejsca do drugiego odpowiada zaplanowaniu chwili przeznaczonej na przyjemności. Choć prawdą jest, że podróże często kojarzą się z odpoczynkiem, spokojem i dobrym samopoczuciem, u niektórych osób pojawia się intensywny lęk przed tego typu sytuacją, który może być poważną przeszkodą w codziennych czynnościach.
Czym jest hodofobia?
Mówiąc o hodofobii, mamy na myśli zaburzenie lękowe charakteryzujące się obecnością irracjonalnego i nasilonego lęku na samą myśl o podróżowaniu.
Objawy hodofobii
Dla lepszego zrozumienia hodofobii ważne jest zwrócenie uwagi na znaki ostrzegawcze hodofobii. Dzięki temu będziemy mogli ustalić strategie poprawy jakości życia danej osoby.
- Strach przed przemieszczaniem się do innych miejsc.
- Katastroficzne myśli związane ze śmiercią.
- Poczucie bezradności.
- Nerwowość.
- Niska samoocena.
- Zwiększona częstotliwość akcji serca.
- Nadmierne pocenie się.
- Palpitacje.
- Nudności i wymioty.
Przyczyny hodofobii
Znalezienie źródła hodofobii jest jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, ponieważ jego wykrycie pozwoli nam na skuteczniejsze i szybsze leczenie trudności związanych z tym schorzeniem.
Czynniki środowiskowe
Doświadczenia z przeszłości mają ogromny wpływ na nasze obecne emocje, myśli i zachowania. Dlatego możliwe jest, że osoba, która doświadczyła traumatycznego momentu w podróży, może ustanowić hodofobię jako wzór reakcji na sytuacje, które przypominają jej to doświadczenie. Z drugiej strony ważną rolę w nabywaniu nawyków odgrywa również naśladowanie zachowań osób znaczących w swoim środowisku. Jeśli u kogoś w rodzinie zdiagnozowano przypadek hodofobii, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w obliczu faktu podróżowania zostaną przyjęte te same działania.
Czynniki genetyczne
Dziedziczenie genetyczne jest kolejną z głównych przyczyn lęku przed podróżą, ponieważ istnieją pewne połączenia neuronalne związane z przetwarzaniem bodźców zewnętrznych, które mogą być aktywowane w specyficznych sytuacjach, takich jak ta. Jeśli zatem dana osoba reaguje lękiem na fakt podróżowania, można wnioskować, że jedno z rodziców w większym stopniu rozwinęło ten typ połączeń neuronalnych. W związku z tym należy skupić uwagę na informacji genetycznej, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Jak pokonać hodofobię?
Jak pokonać strach przed podróżowaniem? Pomimo przeszkód, które hodofobia może spowodować, obecnie istnieją sposoby, które mogą poprawić jakość życia osoby.
Terapia psychologiczna
Jedna z głównych przyczyn hodofobii leży w przeżyciu nieprzyjemnego momentu w przeszłości. Terapia jest przestrzenią, która daje możliwość refleksji nad myślami, emocjami i zachowaniami, które są przyczyną objawów, jakie prezentuje dana osoba. Z jednej strony istnieją terapie krótkoterminowe, które dostarczają narzędzi do radzenia sobie z sytuacjami lęku i/lub strachu w bardziej przyjemny sposób, jak np. terapia poznawczo-behawioralna. Natomiast terapie długoterminowe, takie jak psychoanaliza, mają na celu znalezienie źródła objawów poprzez pamięć o sytuacjach z dzieciństwa. Znalezienie pochodzenia objawów pozwoli osobie przyjąć inne alternatywy podczas radzenia sobie z czasami, kiedy muszą podróżować.
Leki psychiatryczne
W przypadkach o znacznym nasileniu, podanie leków psychotropowych może być realną opcją zmniejszenia intensywności objawów hodofobii. Należy jednak pamiętać, że stosowanie tych leków powinno być nadzorowane przez wyspecjalizowanego pracownika służby zdrowia psychicznego.