Wybór odpowiednich zabawek, spacery, kontakt z innymi dziećmi i dorosłymi czy wizyty na basenie są bardzo ważne w zapewnieniu dziecku odpowiedniego rozwoju intelektualnego i fizycznego. Dzisiaj przedstawimy kilka propozycji, które świetnie wpływają na rozwój maluszków. Sprawdźmy!
Suchy basen z kulkami dla dzieci
Można je stosować już od 5-6 miesiąca życia, oczywiście pod opieką dorosłego. Dziecko w takim basenie wzmacnia mięśnie, kręgosłup, rozwija stawy i rozciąga ciało. Uczy się nowych ruchów. Znacznie łatwiej po takich ćwiczeniach z kulkami będzie mu się później obracać, raczkować czy wstawać. Maluszek poznaje również nowe kształty, materiały, a w późniejszym czasie przy nauce mówienia może uczyć się kolorów i liczb. Można wymyślać również mnóstwo innych, ciekawych zabaw. Suchy basen z kulkami to często koszt około 200-300 złotych za cały komplet, jednak często wystarcza na kilka lat zabawy dla kilku dzieci.
Wizyty na basenie
Wielu rodziców boi się początkowych wizyt na basenie. Jednak nie ma czego! Dzieci do około 8-10 miesiąca życia mają wrodzony nawyk nieoddychania, kiedy są zanurzone. Nie oznacza to jednak, że wizyta na basenie powinna rozpocząć się od wrzucenia dziecka do wody. Nie chodzi nam o przestraszenie malucha. Wspólna kąpiel powinna cały czas być z dzieckiem na rękach. W późniejszym czasie można dziecku kupić specjalne koło do pływania lub strój. Dobrym pomysłem może być też zapisanie się na rodzinne zajęcia pływania dla niemowląt. Nauka pod okiem specjalisty jest bezpieczna i bardziej efektywna. Zabawy w wodzie mają zbawienny wpływ na rozwój fizyczny dziecka. Zwiększa ono swoją ruchowość, wzmacnia mięśnie, stawy, kręgosłup i staje się silniejsze. Dodatkowym atutem przemawiającym za chodzeniem z niemowlakiem na basen jest fakt, że starsze dzieci w wieku kilku lat zabrane pierwszy raz na basen często się boją wody, a kąpiel w większym basenie stanowi dla nich dużą nowość i rodziców czeka dużo pracy podczas nauki pływania.
Wybieraj odpowiednie zabawki
Wybór zabawek w pierwszym roku życia jest kluczowy. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli dziecko będzie bawiło się z misiem czy samochodzikiem. Jednak znacznie lepiej na rozwój maluszka wpłyną wszelkie zabawki takie jak: piasek kinetyczny, piłki sensoryczne, maty w formie puzzli z wyjmowanymi kształtami czy piłeczki do ściskania. Takie zabawki uczą dziecko sensoryki, nowych kształtów i panowania nad własnym ciałem.
Pozwól dziecku bawić się z różnymi osobami
Nie bój się nawet najmniejszego dziecka (2-3 miesiące i starszych) zostawiać na chwilę samych z innymi osobami – babcią, dziadkiem, wujkiem lub ciocią. Kontakt z innymi osobami bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Ponadto jeśli dziecko w wieku 6 miesięcy potrafi zostać samo na większość dnia bez rodziców np. z dziadkami, ograniczymy mu późniejszy stres, kiedy dziecko będzie całkowicie świadomie i byłoby przyzwyczajone spędzać z rodzicami 100% czasu, a konieczne będzie pójście do pracy i pozostawienie dziecka u rodziny lub opiekunki. Dzieci znacznie lepiej rozwijają się, jeśli mają kontakt z dużą ilością osób. Wszelkie odwiedziny rodziny i znajomych są mile widziane! Znacznie gorzej, jeśli rodzice mieszkają sami w innym mieście, bez rodziny i spędzają z dzieckiem 100% czasu. Zdarzają się wtedy sytuacje, że podczas świętowania roczku dziecko boi się dotyku innych osób i nie będzie chciało iść na ręce do babci, dziadka a wszelkie wizyty będą oznaczały dla maluszka ogromny stres.
Podsumowując, pierwszy rok życia jest dla dziecka najważniejszy. Należy zapewnić mu optymalne warunki do rozwoju psychicznego i fizycznego. Musisz mieć świadomość, że to, co robisz z dzieckiem 3 miesięcznym lub półrocznym będzie miało ogromny wpływ na to, co będzie za rok lub dwa. Dlatego ważne jest, by wprowadzać odpowiednie zabawki, posiadać suchy basen z kulkami czy po ukończeniu pół roku (może być wcześniej, jednak każda decyzja powinna być indywidualna) zabrać dziecko na pływalnię i regularnie ją potem odwiedzać. Pamiętaj również o przyzwyczajeniu dziecka do zostawania z innymi osobami, ponieważ jak skończy rok będzie to jeszcze trudniejsze!