Chodzik dla dziecka jest pozornie przydatną zabawką, która ma wspomagać rozwój malucha, a także zapewnić mu bezpieczeństwo. W praktyce jest krytykowana przez ortopedów i jest szkodliwa dla dziecka. Niektórzy rodzice mimo to kupują chodziki dla swoich pociech. Dlaczego tak się dzieje i jaki chodzik wybrać, jeśli zdecyduje się na używanie tego gadżetu?
Dlaczego rodzice kupują chodziki dla dzieci?
Istnieją trzy najczęściej wskazywane powody, dla których rodzice decydują się kupić chodzik dla dziecka. W większości opierają się one na fałszywych przekonaniach, które mogą przynieść więcej szkód niż korzyści.
Chęć udzielenia pomocy dziecku
Część rodziców kupuje chodzik dla dziecka, aby wspomóc jego rozwój. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że maluch umieszczony w chodziku zacznie szybciej chodzić. Niestety jest to mylne założenie, ponieważ chodzik:
- wyrabia niewłaściwą postawę (nieprawidłowe ułożenie stóp, kręgosłupa i miednicy)
- utrudnia rozwój równowagi
- utrudnia ocenę odległości
Należy pamiętać, że nauka chodzenia nie polega na używaniu nóg, ale na ciągnięciu, podciąganiu się, balansowaniu i utrzymywaniu równowagi i stawianiu pierwszych kroków bez żadnego wsparcia. Chodzik jest poważnym utrudnieniem, a jednocześnie zabiera dziecku motywację do szybszej nauki chodzenia.
Bezpieczeństwo dziecka i wygoda rodzica
Teoretycznie ułożenie dziecka w chodziku sprawi, że będzie ono bezpieczne, a rodzic będzie mógł chwilę odetchnąć. W praktyce jest wręcz odwrotnie. Jeśli dziecko jest w chodziku, to cały czas powinno być na wyciągnięcie ręki rodzica. W tym urządzeniu maluch może przemieszczać się bardzo szybko, co może być przyczyną wypadku. W zasięgu rączek dziecka pojawią się nowe przedmioty, a także istnieje ryzyko upadku ze schodów (jeśli nie są zabezpieczone) lub przewrócenia się bez możliwości skutecznej, samodzielnej asekuracji.
Trzeba mieć również na uwadze, że nauka samodzielnego chodzenia bez chodzika w znacznej mierze opiera się także na upadaniu. Dziecko odkrywa, że równowaga jest ważna, a brak uwagi może skutkować przewróceniem się. Dzięki temu szybciej uczy się chodzić, balansować ciałem i oceniać odległość. Jednocześnie uczy się asekurowania podczas upadku (np. wyciąga przed siebie rączki jeśli przewraca się do przodu lub podkula główkę, jeśli przewraca się do tyłu). W chodziku te odruchy nic nie dają, ponieważ dziecko jest na swój sposób uwięzione. W efekcie szkrab nie trenuje asekuracji, przez co późniejsze upadki mogą prowadzić do poważnych kontuzji.
Doskonała zabawa
Rodzice często kupują chodzik dla dziecka, aby zapewnić swojej pociesze doskonałą zabawę. Jest to jedyny prawdziwy argument przemawiający za chodzikami. Małe dzieci uwielbiają być wyprostowane i mobilne, a chodzik umożliwia osiągnięcie tego celu. Niestety z pominięciem całego procesu nauki i rozwoju, który powinien prowadzić do tego etapu. Dziecko w chodziku nie ma wystarczającej motywacji do nauki samodzielnego wstawania i chodzenia, ponieważ wystarczy użyć zabawki.
Jak wybrać chodzik dla dziecka?
Pomimo tak wielu przeciwwskazań i ryzyka opóźnienia rozwoju szkraba, wielu rodziców decyduje się kupić popularny chodzik dla dziecka. Jeśli naprawdę chce się korzystać z tej zabawki, to warto przynajmniej zwrócić uwagę na kilka rzeczy podczas wybierania odpowiedniego modelu. Chodzik dla dziecka powinien spełniać normy bezpieczeństwa Unii Europejskiej i posiadać blokadę oraz mechanizm hamujący.
Istotny jest również sposób korzystania z chodzika dla dziecka. Każdy rodzic powinien:
- pamiętać, żeby zawsze być blisko dziecka i nieustannie go pilnować. Chodzik nie jest gwarancją bezpieczeństwa i może być przyczyną powstania wielu sytuacji zagrażających zdrowiu malucha
- upewnić się, że chodzik używany jest na płaskiej powierzchni (bez dostępu do schodów, dywanów czy progów)
- stosować chodzik tylko w pomieszczeniach przyjaznych dzieciom (bez dostępu do niebezpiecznych przedmiotów i miejsc)
- pamiętać, że chodziki nie są przeznaczone dla dzieci, które nie potrafią samodzielnie siadać
- pamiętać, że lepiej jest używać chodzika, gdy dziecko nauczy się już samodzielnie chodzić (zmniejsza to ryzyko wypadku oraz wyrobienia niewłaściwej postawy ciała)
- zadbać, aby dziecko nie przebywało w chodziku dłużej niż 15 minut