Zajęcia gimnastyki korekcyjnej są jednymi z częściej wybieranych przez rodziców. W niektórych szkołach pojawiają się jako element lekcji wychowania fizycznego, jednak aby przyniosły pełny efekt, trzeba uczęszczać na nie regularnie. Gimnastyka korekcyjna przeznaczona jest nie tylko dla dzieci z wadami postawy, świetnie sprawdzi się u każdego dziecka.
Ćwiczenia są dopasowane do wieku i mogą je wykonywać zarówno przedszkolaki, dzieci w wieku szkolnym, jak i te w okresie dojrzewania. Dlaczego gimnastyka korekcyjna jest tak potrzebna?
1. Zapewnia właściwą postawę
Głównym celem gimnastyki korekcyjnej jest skorygowanie występujących u dziecka wad postawy oraz niedopuszczenie do ich pogłębienia. Do najczęściej występujących wad zaliczają się: plecy okrągłe, plecy wklęsłe, plecy płaskie, wady klatki piersiowej, kolana koślawe, kolana szpotawe czy płaskostopie. Dzięki ćwiczeniom wykonywanym regularnie nawet dość duże wady postawy mogą zostać wyleczone. Ćwiczenia zapobiegają również dolegliwościom bólowym i pozwalają trzymać się prosto przez cały czas. Dzięki temu dziecko nabiera większej świadomości własnego ciała i może samodzielnie kontrolować swoją postawę.
2. Wzmacnia mięśnie
Zestaw ćwiczeń korekcyjnych obejmuje również takie, których zadaniem jest rozciągnięcie oraz wzmacnianie mięśni. Mówimy tutaj przede wszystkim o mięśniach grzbietu, barków, brzucha, pośladków, nóg oraz stóp. Wzmocnienie mięśni jest ważne szczególnie w czasie intensywnego wzrostu dziecka oraz w okresie gdy spędza ono wiele godzin w szkolnej ławce czy przy biurku. Mięśnie, które pracują poprawnie, również wpływają na poprawną postawę.
3. Zwiększa wydolność oddechową
Jednym z ważniejszych elementów gimnastyki korekcyjnej są ćwiczenia oddechowe – zwykle to właśnie od nich zaczynają się każde zajęcia. Ćwiczenia oddechowe pozwalają zwiększyć pojemność płuc, wspomagają przeponę w oddychaniu, zwiększają także poziom tlenu. Pozwalają zredukować stres, wyciszyć się oraz uspokoić organizm. Lepsze oddychanie to również lepsza postawa.
4. Wspomaga rozwój organizmu
Regularnie wykonywane ćwiczenia korekcyjne wpływają pozytywnie na rozwój całego ciała, co ma niebagatelne znaczenie w okresie dojrzewania. Dzięki gimnastyce dziecko zachowuje właściwą masę ciała, poprawia się także praca wszystkich narządów wewnętrznych, szczególnie układu krążenia oraz ruchu. Wspomniane już lepsze natlenienie organizmu sprawia, że dziecko lepiej się czuje i dzięki temu komfort jego codziennego życia także ulega znaczącej poprawie. Ćwiczenia będą znakomitym rozwiązaniem nie tylko dla osób z tendencją do powstawania wad postawy, ale również wszystkich dzieci, które na co dzień nie uprawiają sportu. To dobry sposób na aktywność fizyczną oraz dotlenienie organizmu.
5. Poprawia koordynację ruchową
Niektóre ćwiczenia korekcyjne poprawiają równowagę, a także rozwijają u dziecka koordynację wzrokowo-ruchową. Jest to umiejętność łączenia tego, co dziecko widzi z ruchem rąk i nóg. Dzięki temu dziecku łatwiej opanować wiele umiejętności takich jak pisanie, rysowanie, praca zespołowa czy samodzielne wykonywanie codziennych czynności.
Gimnastyka korekcyjna to ćwiczenia, gry i zabawy, które polubi każde dziecko. Sprawdza się idealnie nie tylko wtedy gdy chcemy zadbać o postawę naszej pociechy, ale również gdy chcemy poprawić ogólną kondycję i stan zdrowia dziecka. Warto o niej pamiętać szczególnie w roku szkolnym, gdy dzieci mają mało ruchu oraz niewiele aktywnego wypoczynku.