Osy, pszczoły, meszki i komary to owady, które najczęściej dokuczają nam latem. Ich ukąszenia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam samopoczucie podczas urlopu. Ukąszenia są szczególnie dokuczliwe dla dzieci. Niezależnie od tego, czy owad zaatakuje dorosłego, czy dziecko reaguj szybko, a skutki ukąszenia nie będą tak dokuczliwe.
Najbardziej niebezpieczne są osy oraz pszczoły. Ich ukąszenia bywają groźne dla zdrowia, a nawet życia. Jeżeli po zaatakowaniu przez jednego z tych owadów, miejsce ukąszenia szybko puchnie, pojawia się duszność, kołatanie serca i uczucie słabości, należy natychmiast wezwać pogotowie, są to bowiem objawy wstrząsu anafilaktycznego groźnego dla zdrowia i życia. Przy użądleniu w wargę lub język, należy zawsze wezwać pogotowie, a osobie poszkodowanej podać do ssania kostkę lodu.
Jeżeli reakcja na użądlenie nie jest bardzo gwałtowna i objawia się jedynie zaczerwienieniem skóry, bólem czy pieczeniem, możemy sobie pomóc sami. Osa lub pszczoła zostawia w naszej skórze żądło. Pierwsze, co trzeba zrobić po użądleniu to je usunąć. Żądło należy delikatnie zdrapać- można do tego użyć nożyka, paznokcia, karty płatniczej. Niezwykle ważne jest to, by nie chwytać żądła palcami ani pęsetą, ponieważ znajduje się w nim zbiorniczek z jadem. Ściskając żądło pęsetą, wprowadzimy tylko dodatkową porcję jadu.
Na użądlenie pszczoły pomoże okład z sody oczyszczonej i zimnej wody. Rozpuszczamy łyżeczkę sody w pół szklanki wody i dokładnie mieszamy. W roztworze moczymy wacik lub chusteczkę higieniczną i przykładamy do bolącego miejsca na 15 minut. Zabieg powtarzamy co pół godziny. Szybko poczujemy ulgę. Natomiast, jeśli użądli nas osa, pomoże okład z octu i zimnej wody (w takich samych proporcjach jak w przypadku sody) lub przyłożenie do bolącego miejsca plasterka cytryny, lub cebuli.
Po złagodzeniu pierwszych objawów warto zaopatrzyć się w najbliżej aptece w lek antyhistaminowy w żelu i smarować nim miejsce ukąszenia, a szybko się zagoi.
Bardzo dokuczliwe, zwłaszcza podczas upałów są meszki i komary. Ukąszenia tych owadów, choć nie tak groźne, jak osy czy pszczoły, potrafią być bardzo przykre. Po ukąszeniu przez meszkę na skórze pojawia się mała, boląca i swędząca ranka, która często ma tendencję do ropienia. Z kolei po ukłuciu komara na skórze pojawia się swędzący bąbel. W obu przypadkach należy unikać drapania miejsca ukąszenia. Drapanie nie przyniesie żadnej ulgi, a może spowodować powstanie zakażonej ranki, która trudno się goi. Miejsce ukłucia owada najlepiej przemywać kilka razy dziennie wodą utlenioną lub smarować specjalnym żelem na ukąszenia owadów.
Niezależnie od tego, jaki owad ukąsił nas lub dziecko, warto przez kilka dni zażywać witaminę C oraz pić musujące wapno. To znacznie przyspieszy gojenie się skóry oraz zmniejszy dokuczliwe swędzenie.
Jeżeli wybieramy się na wakacje nad wodę, warto wcześniej zabezpieczyć się przed ukąszeniami owadów, aby uniknąć dokuczliwych skutków ukąszeń. Wystarczy spryskać się preparatem odstraszającym owady lub założyć na rękę, lub nogę specjalną bransoletkę nasączoną repelentem. Zwróćmy też szczególną uwagę na to, co jemy i pijemy. Osy czy pszczoły lubią siadać na słodkich soczystych owocach, takich jak arbuz, często też topią się w słodkich gazowanych napojach lub sokach. Zachowajmy ostrożność przy ich spożywaniu, by uniknąć bardzo groźnego użądlenia w język lub gardło.