Karmienie dzieci jest bardzo ważną kwestią, dlatego warto, by przyjrzeć się temu problemowi bliżej. Uznaje się, że dzieci karmione piersią mogą później mieć rozszerzaną dietę o pokarmy stałe, ale prawda jest taka, że niezależnie od tego, czy dziecko było na piersi, czy było karmione mlekiem zastępczym, powinno mieć dość wcześnie rozszerzaną dietę na nowe pokarmy. Najlepiej robić to między 5 a 6 miesiącem życia powinnyśmy włączyć nowe pokarmy. Zaczynamy zawsze od warzyw. Wiąże się to z tym, że kubki smakowe dziecka są naturalnie nastawione na smak słodki. Jeśli podałybyśmy najpierw owoce dziecko mogłoby nie chcieć później próbować warzyw, ponieważ byłyby zbyt mało słodkie.
Warzywa podajemy na początku w formie puree. Może być to forma półpłynna. Dziecko w tym wieku powinno umieć już rozdrabniać niewielkie ilości pokarmu, ale nadal jest bardziej nastawione na odruch ssania niż rozdrabniania, zwłaszcza że nie ma jeszcze wszystkich zębów. Dodatkowo dziecko w tym wieku ma tendencję do wypychania jedzenia językiem, co nie pozwala na połykanie dużych kawałków jedzenia. Dzienna liczba posiłków powinna wynosić około 6 na dobę, a maksymalna objętość jednego posiłki powinna wynosić 160ml. Dla dzieci większych, czyli mających 7 miesięcy do roku przeznaczone powinny być posiłki o większej objętości do 220 ml. Liczba posiłków spada do 5 na dobę. Dziecko w tym wieku umie już rozdrabniać pokarm, ale również posiada umiejętność przesuwania języka na boki i pobierania pokarmu z łyżeczki.
Dziecko powinno w diecie oprócz warzyw i owoców otrzymywać również białko, nabiał oraz zboża. Jeśli chodzi o włączanie do diety dziecka zbóż należy pamiętać, że bardzo uczulającym zbożem jest gluten. W bardzo niewielkiej ilości możemy podać go w formie kaszki, np. kaszy mannej dziecku w wieku 4 miesięcy. Jeśli po takiej ekspozycji na gluten nie zauważymy zadnych niepokojących objawów, takich jak wymioty, czy biegunka, wtedy możemy podać kaszę raz jeszcze. Jeśli objawy również nie wystąpią za drugim razem, jest duża szansa, że nasze maleństwo toleruje gluten i możemy go bezpiecznie włączyć. Zaleca się jednak o stopniowe dodawanie go do diety, najlepiej od 6 miesiąca życia. Testy na alergie pokarmowe nie będą miarodajne w takim wieku dziecka, ponieważ odporność dzieci kształtuje się aż do 12 roku życia i dopiero w tym wieku warto wykonać pełną diagnostykę. Należy konsultować wszystkie niepokojące objawy z pediatrą oraz obserwować dziecko. Nie tylko ilość pokamu i jego rodzaj jest ważny, ale równie istotna jest forma jego podania. Warto podawać dzieciom jedzenie w kubkach, z których łatwo będzie im się piło. Nie bójmy się większym dzieciom pozwalać samodzielnie jeść.
Jedzenie rękoma przez dzieci to świetny sposób na poznanie konsystencji jedzenia oraz zapoznanie się z nieznanymi potrawami. Nie traktujmy jednak jedzenia jako zabawy. Takie doświadczenie z jedzeniem i nowymi daniami nie powinno trwać dłużej niż godzina. Nie martwy się, jeśli dziecko nie zje wszystkiego. Na pewno zakomunikuje swój głód. Póki przybiera na wadze i nie występuje anemia, to możemy być spokojne o to, ile je nasz maluch i że będzie się zdrowo rozwijał.